Tem 282011
 

Hipnoz nedir?

Pek çok kişi için hipnoz, eski çağlardan kopup gelmiş, gizemli ve hatta ürkütücü bir araçtır. Bu kişilere göre, hipnoz kullanılarak insanlara yapmak istemedikleri şeyler yaptırılır. Hipnoz, bir çeşit büyüdür.

Bazıları içinse hipnoz, gözbağcılıktır. Bir sahne oyunudur. Eğlencedir.

Hipnozla yeni tanışan uygulayıcılar ise bilinçaltlarının derinliklerindeki gizli bilgilere, gizli hazinelere erişmeyi hayal ederler.

Oysa hipnoz, günlük yaşamımızın önemli bir parçasıdır. Televizyonda sevdiğimiz bir diziyi, ya da bir filmi izlerken hipnoz altına girer, ne telefonun ne kapının zilini duymayız.

Kendimizi kaptırmış bir şekilde ders çalışırken, yada aşık olduğumuzda hipnoz altındayız demektir. Zamanın su gibi akıp geçtiği durumlar, net bir hipnoz halidir. Hipnoz hali, dış etkenlere bilinçaltımızın kapısını ardına kadar açtığımız, etkilenmeye en açık olduğumuz durumdur.

Televizyon için “Aptal kutusu” derler. Ne kadar yanlış! Televizyon, aslında bir hipnoz makinesidir. Aptallar veya dikkatini bir noktaya odaklamakta sorun yaşayanlar hipnotize olamadıklarına göre, televizyon onlara hitap etmiyor demektir. Ya diğerleri… İşte onlar da yoğun bir reklam ve politik yönlendirme bombardımanına tabi olur.

Burada hipnozun tarihçesini, kullanım şekillerini, örnek uygulamaları ele almaya çalışacağız. Eğer hipnozun ne olup olmadığını öğrenmek istiyor, ya da bu konudaki bilgilerinizi paylaşmak istiyorsanız, bizi izlemeye devam edin.

Ahmet Aksoy

İleri Hipnoz, NLP, EFT

 

 

  2 Responses to “Hipnoz Nedir?”

  1. […] önceki bir yazımda, televizyonun bir hipnoz makinesi olduğunu söylemiştim. Bir çok insan gönüllü olarak bu cihazın karşısına geçer ve transa […]

  2. 说道:After research just a few of the blog posts in your web site now, and I acualtly like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and can be checking again soon. Pls take a look at my web page as nicely and let me know what you think.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)